NLP begrippen – G

Het ABC van NLP bevat een alfabetisch overzicht van begrippen uit Neuro Linguïstisch Programmeren, inclusief verwijzingen naar toepasselijke goede boeken en trainingen.

A B C D E F G H I J K L
M N O P Q R S T U V W

G

Gedachten lezen

Jahaa, dat klinkt leuk. En is dat mogelijk? Nee én ja.

Maar dat is niet direct de koppeling met dit begrip. Ik geef direct een praktijkvoorbeeld dat er wél mee te maken heeft: je bent lekker in gesprek en ineens zie je jouw gesprekspartner ineens zijn wenkbrauwen fronsen.

Je zou nu kunnen denken dat dat betekent, dat hij of zij jouw woorden in twijfel trekt. Of, dat hij of zij jouw woorden juist uiterst serieus neemt. In beide gevallen doe je een mind read. Je denkt dat je gedachten kunt lezen. Maar wie weet fronst de ander de wenkbrauwen omdat hij zich juist  goed concentreert op wat je zegt.

Aannames dus. En aannames zijn gevaarlijk. Je brein houdt ervan, maar het is meestal weinig effectief.

Wat je brein doet, is vanuit jouw gedachten wereld, jouw eigen model van de wereld, betekenis geven aan het gedrag van een ander.

De kans is heel groot dat de betekenis die jij er zélf aan geeft, anders is dan de persoon zelf ervaart of bedoelt.  

Daarom is het binnen NLP zo belangrijk dat je heel scherp kunt waarnemen. Waarnemen wat je zintuiglijk kunt zien en zonder er direct betekenis aan te geven.

Dat valt onder het kopje ‘calibreren’.

Als je dat goed beheerst, lopen vrijwel al je gesprekken zoveel als mogelijk vrij van je eigen interpretatie. Je kunt je voorstellen dat er dan veel fijnere, betere en succesvollere gesprekken ontstaan. Meer verbinding, betere relaties, mooiere wereld misschien wel.

Boeken: Hoe haal je wat in je hoofd – Richard Bandler
NLP-gids voor optimaal functioneren – Joseph O’Connor en John Seymour

TrainingNLP Practitioner Certification

Generalisatie (generalisation)

Per seconde worden er miljoenen bits aan ‘ruwe’ data-informatie op ons brein afgevuurd.

Om te zorgen dat we niet compleet gek worden, filter ons brein deze tsunami aan zintuiglijke informatie.

Dat proces start met het weglaten, vervormen en generaliseren van informatie. Zou ons brein dit filterproces achterwege laten, dan zouden we onmogelijk nog kunnen functioneren. Misschien wel knettergek worden.

Generalisatie gebruikt ons brein, om dingen te leren en de wereld om ons heen eenvoudiger te maken. Om orde in de chaos te scheppen.

We hebben bijvoorbeeld geleerd hoe een deur opengaat, wat een stoel is of hoe je fietst. Dus ons brein herkent direct en overal ter wereld direct een deur, een stoel of een fiets en je hoeft dus niet opnieuw te bedenken wat dat in vredesnaam voor ding is.

Dat is handig. Voor dit soort zaken. Net als veters strikken. Fijn dat je dat niet elke dag hoeft te leren. Generalisatie bij elk paar nieuwe schoenen met veters werkt uitstekend.

Maar, veel generalisaties zijn onwenselijk of houden ons in een cirkeltje.

Vrijwel alle “ismen” op de planeet zijn generalisaties. Denk aan seksisme, racisme, perfectionisme enz. Bekend termen, maar wat is het dan inhoudelijk specifiek? Specifieker dan dat?

Voor en over jezelf kun je ook generalisaties jezelf creëren die niet helpend zijn voor je geluksgevoel in je leven. Bijvoorbeeld ‘Wanneer ik iets doe, krijg ik nooit wat ik wil’. “Altijd als ik iets wil, lukt het me niet”. “Ik ben nou eenmaal zo”. Voel je ze?

Bewustwording van dit breindeel is goud waard. Beloof ik je. Het is altijd meer waard dan je nu al kunt voorstellen.

Boeken: Het hart van NLP – John Grinder
Ongekende Vermogens – Tony Robbins

TrainingNLP Practitioner Certification

George Miller

“Het magische getal zeven”

Daar staat George A. Miller om bekend. Hij schreef in 1956 een fameus artikel: “The magical number seven, plus or minus two” (Psychological Review). En dit wordt tot de dag van vandaag nog steeds gebruikt.

In marketing, sales, programma’s, persoonlijke ontwikkeling, quizen. Noem maar op.

Want Miller bewees dat mensen in één opzicht behoorlijk gelijk zijn: het korte termijn geheugen van van ons brein houdt maar heel kort en maximaal zeven informatiebrokjes (chunks) vast.

Da’s ook de reden dat bedrijven hun producten zo graag in jouw en mijn ‘Top of Mind’ willen hebben. Coca-Cola, Pepsi, Mac Donalds, Burger King, KFC. Alle bedrijven. Ze vechten allemaal om een 1e plaats in de magische top-zeven in ons brein.

Een leuk weetje is nog, dat uit Millers onderzoeken blijkt’, dat het heel weinig uitmaakt wat het korte termijn geheugen voorgeschoteld krijgt: goed of slecht nieuws, goed of slecht product, de resultaten in het brein blijven hetzelfde.

Daarom zeggen ze in marketing ook wel: slechte reclame is ook reclame!

Blijf je bewust hoe makkelijk jouw brein kneedbaar is door de buitenwereld.

Artikel: The magcial number seven, plus or minus two (1956) G.A. Miller

TrainingNLP Practitioner Certification

Grinder, John

John Grinder is mede-grondlegger van NLP. Grinder is een Amerikaanse NLP Master trainer, linguïst en onderzoeker die samen met Richard Bandler de methodiek Neuro Linguïstisch Programmeren (NLP) ontwikkelde.

Boeken: vele

Gustatoir

Ons brein – en wij dus ook – ontvangen in een gebruikelijke situatie, informatie uit de wereld via onze vijf zintuigen.

Dat zijn zien, horen, ruiken, voelen, proeven.

Proeven heeft hier de mooie vertaling ‘gustatoir’.

Het leuke is, dat je brein je ook kan laten proeven zonder werkelijk te proeven.

Hoe? Komt-ie: stel je eens voor dat je in een extreem zure citroen bijt. Ga je watertanden? Krijg je rillingen? Kippenvel? Trekken je mondspieren al samen?

Dat is jouw interne weergave van smaak. De citroen is er niet echt, toch?!

Bij het stellen van doelen en lekker werken aan jezelf, is het belangrijk dat het water je in je mond loopt. Maar dan met lekkere smaken!

TrainingNLP Practitioner Certification

Heb je het volledige antwoord nog niet gevonden of heb je een aanvullende vraag over NLP of een boek of over mijn NLP opleidingen? Neem graag contact met mij op via mail info@graci.nl of telefonisch 085 – 130 -91 70 of Whatsapp +31 6 5105 9949.

Kijk ook gerust eens op onze speciale webpagina: Geweldige boeken over NLP en meer